W Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt kantorów elektronicznych. Stale rosnąca konkurencja powoduje, że konwersja online staje się coraz bardziej atrakcyjna i w każdym aspekcie przewyższa tradycyjny model wymiany walut. Pierwsze kroki w sieci mogą być jednak trudne dla osoby przyzwyczajonej do standardowego przewalutowania. Prześledźmy zatem elektroniczny proces wymiany waluty i zastanówmy się, na co zwrócić uwagę przed zleceniem pierwszej transakcji.
Jak wygląda wymiana waluty online?
Klienci, którzy chcą skorzystać z usług e-kantoru, muszą zarejestrować się w serwisie i założyć konto walutowe. Aby uniknąć opłat za prowadzenie konta, warto sprawdzić, czy internetowy kantor w którym odbywa się wymiana walut ma podpisaną umowę z bankiem i zapewnia darmowe przelewy. Nowo założone kantory posiadają zazwyczaj jeden rachunek bankowy, przez co klienci muszą ponosić opłaty za każdy przelew wychodzący.
Kiedy konto w serwisie jest już aktywowane, klient może zasilić wirtualny portfel ze swojego rachunku bankowego (złotówkowego) i dokonać pierwszej wymiany. Niektóre kantory zapewniają błyskawiczny transfer gotówki na konto walutowe, w innych czas oczekiwania może wynosić nawet kilka dni. Jeżeli zależy ci na natychmiastowej transakcji, pamiętaj, aby przed założeniem konta zapoznać się z regulaminem kantoru i sprawdzić newralgiczne dane.
Czy kantor działa na uczciwych zasadach?
Wybierając kantor online, warto zwrócić uwagę na sposób prezentowania oferty. Wiele punktów wymiany walut, chcąc przyciągnąć nieostrożnych klientów, oferuje zerowe spready i podejrzanie niskie ceny kursów. Jako że kantory zarabiają na spreadach, niemożliwym jest, aby ustalały ceny kursów i sprzedaży w tej samej kwocie.
Jeżeli oferta nie ma charakteru promocyjnego (nie odnosi się do pierwszej transakcji), kantor musi zarabiać na czymś innym, np. manipulowaniu kursami. Kantory działające na granicy prawa udostępniają tabele, w których kursy nie zawierają marży. Uczciwie działające podmioty wliczają marżę w cenę kursu, dzięki czemu klient dokładnie wie, ile płaci i może precyzyjnie zaplanować wydatki.
Częstą praktyka nieuczciwych kantorów jest ustalanie dwóch cen kursów – dla wyższego i niższego obrotu walutowego. Oczywiście, aby kursy wyglądały atrakcyjniej, umieszcza na stronie głównej tabelę z kursami dla wyższych stawek, np. od 1000 euro.
Pamiętaj, aby przed zleceniem pierwszej transakcji wymiany walut dokładnie sprawdzić system pracy kantoru i zweryfikować wszystkie możliwe opłaty.