Ukryte koszty wakacyjnych wyjazdów

Wyjazdy zagraniczne w celach turystycznych to jedna z najprzyjemniejszych rozrywek na świecie. Pozwalają nam one zapomnieć o wszystkich troskach i w upalnym słońcu lub chłodzie stoków narciarskich zrelaksować się w sposób pozwalający na naładowanie baterii.

Jedynym problemem tej wielkiej przyjemności jest zazwyczaj jej cena, ponieważ zwłaszcza wakacje w ujęciu all-inclusive potrafią zrobić bardzo poważną dziurę w portfelu. Co gorsze, w wielu przypadkach koszty wakacji okazują się już po powrocie do domu zdecydowanie wyższe od tego, co zostało podliczone w naszych kajetach zapisywanych na szybko. Spowodowane jest to przeliczeniem walut w sposób bardzo dla nas niekorzystny. Trzeba z tym walczyć.

Źródło problemu

Bardzo często nie zwracamy uwagi na to, że jeśli płacimy za coś za granicą w obcej walucie, płacimy tak naprawdę podwójnie. Przede wszystkim, płacimy samą sumę zobowiązania w walucie, a waluta to równowartość złotówek po określonym kursie. Sęk w tym, że nie jest to kurs walut online, niski i przyjemny, a kurs ustanawiany przez podmiot dokonujący wymiany. Jeśli takim podmiotem jest kantor przy plaży, dokładnie widzimy, ile będziemy musieli zapłacić, więc jeśli normalnie jedno euro kosztuje cztery złote, a my na plaży płacimy za nie cztery i pół złotego, napój za jedno euro nie jest napojem za cztery złote, ale za cztery i pół złotego.

Często płacimy w sposób bezgotówkowy, na przykład kartą kredytową, co może być sytuacją jeszcze gorszą, ponieważ pojawiają się dodatkowe opłaty za przeliczenie walut, o których zazwyczaj już nikt nie mówi. Najgorszą sytuacją jest wypłata walut w bankomacie, gdzie najpierw płacimy spread dla banku, a potem jeszcze opłatę manipulacyjną, która idzie w większości dla operatora kantoru.

Rozwiązanie

Rozwiązanie tego problemu wcale nie jest trudne i wiele podmiotów wyciąga do nas rękę, na przykład gieldawalut.com. Jest to internetowy kantor wymiany walut, który pozwala nam wymieniać pieniądze przy groszowej opłacie. Kantor online umożliwia nam przygotowanie się do wyjazdu poprzez zdobycie zawczasu odpowiednich walut, po czym wystarczy tylko mądrze z nich korzystać. Nie musimy wcale robić tego w gotówce, ponieważ można dzisiaj bez problemu założyć konta walutowe, do których zostanie dołączona karta płatnicza i za jej pomocą, od razu w walucie docelowej, będzie można dokonać odpowiednich transakcji.