Gdzie wymieniać waluty?

Wiele osób zastanawia się, gdzie wymieniać waluty. Myślą o tym, czy lepszy będzie bank czy kantor. Zdania są podzielone. Jeszcze do niedawna były to jedyne opcje. Jednak te czasy już minęły. Dynamicznie rozwija się bowiem branża fintech. Dzięki niej na rynku znajdują się nowe, atrakcyjne produkty. Zmieniły się one całkowicie dotychczasowe reguły gry.

Wymiana online jest teraz możliwa też dzięki kantorom internetowym. Coraz bardziej umacniają swoją pozycję na rynku. Rośnie też popularność ich usług. Coraz chętniej wybieramy internetową wymianę walut.

Czy to jest dobre rozwiązanie?

Codzienne oferty banków charakteryzują się ogromnymi spreadami (są to różnice pomiędzy kursem zakupu i sprzedaży). Przeciętnie, kupując albo sprzedając daną walutę przy pomocy okienka kasowego lub konto, przepłacamy nawet 30 groszy na jednostce. To oznacza, że jeśli będziemy wymieniać 2000 euro, przepłacimy nawet 600 zł. Jeśli chcemy, aby marża oferowana przez bank, była taka jak ta proponowana przez kantor online, musielibyśmy wymieniać wprost astronomiczne kwoty.

Warto się teraz zastanowić, czy bezpieczeństwo oferowane przez bank i szybkość wymiany waluty na konto, rzeczywiście musi być takie drogie.

Przede wszystkim w przypadku banków należy docenić to, że coraz powszechniejsze się stają się karty wielowalutowe. Dzięki temu możemy śmiało prowadzić wiele rachunków bankowych w rozmaitych walutach. System bankowy sam rozpoznaje, z jakiego konta powinien pobrać wymaganą kwotę.

Dzięki temu wymiana walut online nie będzie potrzebna.

Czy jest inne rozwiązanie?

Możemy się jednak dalej zastanawiać, czy nie ma może innego rozwiązania. Niektórzy wybierają wtedy kantor stacjonarny, gdzie przepłacają średnio 15 groszy. Przede wszystkim wynika to z dużej ilości kantorów. Właściciele muszą proponować konkurencyjne usługi. Jednak zmagają się przy tym z kosztami, takimi jak media, wynajęcie lokalu, wynagrodzenia pracowników i obsługa gotówki.

Dlatego warto zastanowić się nad innym podmiotem, takim jak internetowy kantor wymiany waluty. Pojawiły się on w naszym kraju pod koniec 2011 roku. Od tej pory powoli zaczynają dominować na rynku walutowym. Przede wszystkim stają się chętnie wybierane ze względu na cenę. Spready kształtują się na poziomie 1-3 grosze i to bez względu na ilość wymienianej waluty. Dlatego są zdecydowanie bardziej konkurencyjne niż banki i kantory stacjonarne.

Dodatkowo, ważną cechą jest bezpieczeństwo. Zabezpieczenia proponowane przez kantory online są już coraz bardziej zbliżone do tych, stosowanych w tradycyjnej bankowości.