Fenomen polskich kantorów online

Kantory internetowe w Polsce cieszą się niebywałą popularnością. Obecnie rynek internetowej wymiany walut przynosi 40 mld rocznie zysku i systematycznie wzrasta.

Popularność polskich kantorów

Już ponad 1/5 tego typu transakcji walutowych odbywa się właśnie w ten sposób. Kantor internetowy przyczynia się również do nominalnego wzrostu wartości fintechów. W Polsce rośnie popularność startupów, które zajmują się wdrażaniem innowacji w finansowym sektorze. Wartość rynku fintech obecnie kształtuje się mniej więcej na poziomie 1 mld euro. Dlatego powszechnie mówi się o fenomenie polskich kantorów. W ciągu zaledwie kilku lat zyskały błyskawicznie popularność. Warto wspomnieć też o tym, że jest to nasz rodzimy wynalazek.

Oczywiście, nieliczne e-kantory pojawiły się również poza granicami naszego kraju. Jednak ich sposób działania przypominał funkcjonowanie sklepów internetowych. Zajmowały się wysyłaniem waluty za pomocą poczty do poszczególnych klientów. Pozwalały również na obrót w swoich placówkach, jednak bez możliwości zamknięcia procesów w obrębie sieci i przelania walut na konto. Kantor online działa na innych zasadach.

Wymiana walut w Internecie

Specjaliści oceniają, że wartość wymiany przez Internet to 20% tego, co wymieniamy w stacjonarnych kantorach. Na początku tego roku w Polsce działało około 50 kantorów internetowych i blisko 5 tysięcy tradycyjnych.

Przez wiele lat kantory kojarzono przede wszystkim z ubiegłą epoką, w której wymieniano walutę, aby robić zakupy poza oficjalnymi sklepami. Natomiast teraz Polacy coraz częściej interesują się wymianą waluty lub wzięciem pożyczki online.

Kurs walut online jest bardzo atrakcyjny. Polacy najczęściej wymieniają dolary, euro i franki szwajcarskie. Pierwsze e-kantory pojawiły się w 2009 roku. Jednak lawinowo zaczęły powstawać w 2013 roku. Weszła wtedy w życie tzw. ustawa antyspreadowa. Pozwalała ona na spłacanie rat kredytu walutowego za pomocą środków nabytych poza bankiem.

To właśnie główny powód tak dużego wzrostu popularności kantorów, działających w Internecie. Internetowy kantor wymiany walut jest chętniej wybierany niż stacjonarny. Ma bardzo atrakcyjną ofertę. Dzięki temu klienci mogą naprawdę sporo zaoszczędzić na wymianie walut. Oszczędności mogą sięgać nawet 25% kosztów transakcyjnych, jeśli porównamy je z bankami. Najprawdopodobniej w przyszłości internetowe kantory będą wybierane w pierwszej kolejności. Dlatego warto zwrócić uwagę na ofertę internetowych kantorów, aby nie przepłacać przy wymianie walut.